Gönüller Işığı Mevlana

Gönüller Işığı Mevlana

1931 yılında İstanbul’da doğdu. Anne ve baba tarafından eski İstanbulludur. İlkokulu Fatih’te, ortaokulu Sarıyer’de, liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde bitirdi. 1949 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1954 yılında aynı okulun yüksek bölümünü bitirdi.

Devlet Tiyatrosu ailesi içinde 44 yıldır, oyunculuk, yönetmenlik, yöneticilik ve öğretmenlik yapmaktadır.

1976 yılında, Devlet Tiyatroları Sanat İşleri Genel Müdür Yardımcılığı yapan Semih Sergen, Bölge Tiyatroları Yasa Tasarısı üzerinde çalışmış ve hazırladığı öneriyi TBMM’ye de sunmuştur.

Ankara Devlet Konservatuvarı, 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü, Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde konuşma, sahne ve drama öğretmenliği yapmıştır.

Semih Sergen’in; Burçak, Yakarış, Niyaz Dalları, Eskitemedim Gökyüzünü, Ölüm Kalım Savaşı Destanı, Nergisleri Bölüşmek, Gönüller Işığı Mevlana adlı şiir kitapları; Çınar ile Ihlamur, Erkek ve Kadın, Saz Kafeste, Mor Kuşlar, Bir Hilal Uğruna, Bahar Gecikti, Kardeş Kanı adlı tiyatro oyunları; Erkekler Ağlamaz adlı biyografik hikayesi; araştırma, antoloji, makale ve eleştiri yazıları yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.